Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Despre dezumidificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2049 replies to this topic

#1603
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Posteaza link si cautam pe google.

O chestie de precizat ca iarna cand foarte probabil o sa il folosesti mai mult, ca vorba aia... vara mai stai si cu geamul deschis mai mult, iarna iti face si caldura in camera, maeco meu face cadura in camera, are ventilatorul ala care scoate aer cald si ridica temperatura.

O combinatie naspa este umiditate peste 60% si frig, o sa se simta si mai frig, aseara inainte de culcare am lasat dezumidificatorul sa mearga pana a ajuns el la 57%, caldura, se simtea placut de dimineata in camera, adica cald.
De precizat ca nu o sa folosesti prea des dezumidificatorul, eu am dat 800 si ceva de lei pe el si daca stiam cat o sa il folosesc... cred ca mergeam spre un trotec de 400 de lei.

#1604
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu folosesc meaco zambezi. Desi are consumul mai mare, debitul de aer cald este suficient de mare pentru a scoate umiditatea din camera.
Util pentru camere mici. Pentru camere mari eu as recomanda ceva peste 25L, chiar 30l.
La fel daca iti iei dezumidifcator ar fi preferat unul cu filtru de carbon sa purifice si aerul daca tot consuma energie.

Edited by adiatric, 31 October 2018 - 08:15.


#1605
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am primit filtru cadou dar nu il folosesc, cica daca adaug filtru mai consuma 25w in plus, nu este cazul nici de consum crescut de curent si nici de purificat aer, dar este buna functia sa fie acolo.

Am observat la al meu ca nu prea bate cu statia meteo din china, gen statia meteo din china zice 60% umiditate, meaco zice 56% umiditate, oricum este miros proaspat in camera.
Conteaza ca trage apa din camera.

#1606
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Termohigrometru BZ05 e foarte bun.
Am cate unul in fiecare camera.

#1607
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Well, complicate deciziile.
De curiozitate, zgomotul e dat in principal de ventilator sau si compresorul contribuie la el?
AlecoAir D23 CLASSY are 3 trepte la ventilator comparativ cu Meaco UK25L care are 4 si Meaco UK12L care are 1.
Garantia pe persoana juridica e 1 an la Alecoair si 3 ani la Meaco, n-am idee daca 2 ani in plus merita 24%.
Manuale online nu prea am gasit sa vad cat sunt de simplu de operat/curatit, inclusiv dezinfectare vaporizator ca la AC.

#1608
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Mai mult compresorul.

#1609
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Argent, on 31 octombrie 2018 - 08:11, said:

Posteaza link si cautam pe google.
Al meu e Mitsubishi MJ-E16EX-S1-IT. L-am luat dupa ce am aruncat alte doua care au durat unul un an iar celalalt 2 ani. Asta luceaza de vreo 6 ani fara greturi.

#1610
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am uitat ce trebuia sa cautam in manual.
https://aer-conditio...mj-e14cg_en.pdf

#1611
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

 Paz, on 31 octombrie 2018 - 23:00, said:

Al meu e Mitsubishi MJ-E16EX-S1-IT. L-am luat dupa ce am aruncat alte doua care au durat unul un an iar celalalt 2 ani. Asta luceaza de vreo 6 ani fara greturi.
Foarte tare. Uite asta o informatie foarte buna, daca poti te rog sa spui si ce modele au fost cele care ti s-au defectat.
E drept ca si pretul e respectabil dar scula e silentioasa din ce spun parametrii, facuta in Japonia (prin urmare fiabila).

Edited by Hansolo, 01 November 2018 - 09:15.


#1612
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Primul se numea Olimpia, sa nu ma intrebi ce model era ca nu am cum sa-mi amintesc. Avea o forma rotunjita cam de ou. Nu s-a stricat sa nu mai mearga, dar a inceput sa carate facand un zgomot insuportabil. L-am desfacut si am incercat sa-l dreg cumva  dar pentru cum era facut, nu am reusit sa-l fac. De mers, mergea dar trebuia sa pleci de-acasa. Intr-o zi am gasit altul mare cam ca al meu de acum, la "pret redus", 100€. Asta dupa fix 2 ani n-a mai mers.
Atunci m-am asezat la computer si am inceput sa caut pe forumuri si recenzii pana m-am oprit la asta. E una dintre cele mai bune cumparaturi pe care le-am facut, nu regret nici un euro cheltuit pe el.

Am incercat odata sa-l recomand unor prieteni dar cand au auzit pretul s-au uitat lla mine ca si cand m-ar fi prins cu mana in buzunarul lor asa ca de afunci ma abtin.

#1613
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Asta e alta informatie apropo de chinezarii vs japoneze.
Si eu am trecut printr-o experienta similara cu AC (Hitachi). Mai scump decat o chinezarie veritabila, mai ieftin decat un produs facut in Japonia.
Compresorul si unitatea interioara sunt extrem de silentioase, indiferent de specificatiile publicate (comparativ cu un chinezism). Din cand in cand (destul de rar) insa UI are o uruiala care dispare dupa un restart, probabil o centrare defectuasa, un plastic mai putin bun, asta ca diferenta intre unul facut in China si unul facut in Japonia (care va merge la aceiasi parametri ani de zile).
Diferenta de pret e normala, nu doar proiectarea costa si conteaza ci si materialele si cercetarea in domeniul duratei in timp/ testele de fiabilitate, etc.

Din ce am citit pe aici la branduri precum Meaco/Trotek sunt variatii privind nivelul de zgomot perceput (made in China) dar in ansamblu sunt de calitate mai buna decat noname-uri.

#1614
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 Argent, on 30 octombrie 2018 - 20:45, said:

La inceput l-am pus pe 35% umiditate si am inchis usa la camera.
Ai grija ca la 35 creaza mult prea mult camp static , e de preferabil ca case nou contruite unde nu exista electrocasnice, .... umiditatea normala e de 55, eu prefer 60.

#1615
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Stai linistit ca nu a ajuns la 35%, era 45% si l-am oprit.

Sunt anumite perioade in care ai nevoie de dezumidificator.

#1616
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
35% umiditate este foarte puțin. Vei avea probleme cu respirația.

#1617
anziano

anziano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.04.2014
Au fost multe zile in octombrie , cu perioade mari din zi, in care umiditatea a fost 25- 35 %.
Si din acest motiv discutiile pe acest topic au stagnat, probabil nimeni nu a mai avut probleme cu umiditatea.

#1618
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

 adiatric, on 31 octombrie 2018 - 08:32, said:

Termohigrometru BZ05 e foarte bun.
Am cate unul in fiecare camera.
Precizie 5%... not good.
Daca tot era de la Alecoair atunci mai bun Duux cu 1%.
Sau daca vrei sa ai ceva smart Techno Line MA 10005 cu logger si aplicatie pe telefon/PC.

Am comandat si eu dezumificatorul, sper sa fie intr-un ceas bun alegerea, o sa revin cu un review.
Intr-un dormitor o statie meteo medicala nu coboara sub 70% chiar cu geamul deschis. O alta statie meteo china arata cu 8% mai putin.

#1619
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
BZ05 e ok in gama lui de pret.
Eu o sa incerc woods. : DEZUMIDIFICATOR SI PURIFICATOR WOODS TDR28F

Edited by adiatric, 03 November 2018 - 21:08.


#1620
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Interesant ca la modelul ala in fisa tehnica din limba romana nu precizeaza nivelul de zgomot (38-58db in fisa originala). Au ,,omis"
Iar interesanta e capacitatea de dezumidificare si debitul de aer:
10,4 litri / zi la 20 °C & 70% UR
17,5 litri / zi la 35 ° C & 80% UR
190/336 m³ / h
460 W

La Meaco Uk25L avem
13.6 litres in Laundry Mode @ 26.7°C - 60%rh
26.4 litres in Laundry Mode @ 30.0°C - 80%rh
150-280 m³ / h
330W
42/43/45/50dBA

Interesant modul de a compara la temperaturi diferite, nu e nici un standard oare?
La modelul ales de mine in manual spune
23L/Zi (la 30°C, RH 80%)
12L/Zi (la 27°C, RH 60%)
135/155/180 m³ / h
240W
38/41/44db(A)

M-as astepta ca Woods avand volumul de aer si puterea cea mai mare sa aibe capacitatea de dezumidificare cea mai mare. Pe de alta parte, asa cum s-a mai spus pe aici, cele profesionale au date mai reale decat cele casnice, doar din specificatiile publicate nu poti sa-ti faci o idee.

Astept sa vina, probabil urmatoarea achizitie va fi un wattmetru Voltcraft SEM6000 sa pot face analize mai exacte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate